Bir demek yaşam

Dünyaya Benzeyen Gezegenler Var mı? Dünya Dışında Yaşam Var mı?

0

Dünya Dışında Oksijen Başka Gezegenlerde Var mı?

Tüm gezegenlerin yaklaşık üçte ikisinin 250 milyon yıl veya daha kısa sürede tamamen yok olduğunu, ancak belirli atmosferik bileşimlerin yok olmadan önce 400 milyon yıldan fazla sürebileceğini buldular. Dünyaya Benzeyen Gezegenler Var mı? Dünya Dışında Yaşam Var mı?

Dünya büyüklüğündeki gezegenler, dünyadakiler gibi hidrojen-helyum bazlı bir atmosfere sahiplerse, üzerlerinde yaşayan yaşam formlarına sahip olabilirler. Dünya benzeri atmosferlere sahip olmasalar bile, bildiğimiz şekliyle yaşamı destekleme kriterlerini karşıladıkları sürece “Dünya benzeri” olarak kabul edilirler.

 

kepler 22b gezegeni hakkında bilinmeyenler
kepler 22b gezegeni hakkında bilinmeyenler

Bilim adamları, Samanyolu’nda bir gezegen olan ve kayalık bir yüzeye sahip olan kepler 22b’nin; yaşamı destekleyebileceğini dile getirdiler.

Kepler-22b bir dış gezegendir, yani güneşimiz dışındaki yıldızlardan birinin yörüngesinde döner. Bilim adamları, Dünya’nınkine benzer kayaları ve toprağı olan diğer gezegenleri gözlemledikçe, yaşam için gerekli olan alanın başka yerlerde de olabileceği gizemi daha da artmaktadır. Bu tür gezegenleri inceleyebilirsek, o zaman kardeş gezegenlerde yaşama ihtimalini bir an önce gözden geçirip dünyada yaşanacak – olası bir felaket ile – oraların da altını üstüne getirebilelim!

Kepler 22-b, Kepler uzay cihazının bulduğu uzak Dünya benzeri gezegenlerin küçük bir yüzdesi arasındadır. Yüzey basıncı ve sıcaklığı, herhangi bir kalıcı bulut olmaksızın kabaca Dünya’nınkine benzer. Volkanlar gibi yer şekilleri, yakın geçmişte iç volkanik aktiviteye işaret ediyor. Gözlenen ışık ayrıntılarından çeşitli araziler çıkarılabilir, bu da atmosferik saçılma veya tortul çökelme dışında başka olaylara da işaret etmektedir. Günler 10 saate yakın olduğunda meydana gelen artan elektriksel iletkenlikten kaynaklanacak yıldırımla, uzay aracından da görüntülenmektedir.

Güneş dışında bir yıldızın yörüngesinde dönen gezegenler olan dış gezegenler bol miktarda bulunur. Gezegenimizin 30 ışıkyılı yakınında bulunan yakın evrende bulunurlar. Yaygınlıkları, dünyadaki insan yaşamını ve Samanyolu Galaksisinin gelecekteki keşfini büyük ölçüde değiştirecek.

Kepler uzay teleskobu öncelikle tanımlanmış dış gezegenlerden ve dış güneş sisteminin centaur yörüngeleri ve sönük yıldızlarla yıldız sistemlerinden veri analizine odaklanır. Kepler’in ön araştırması, yalnızca Samanyolu galaksisinde 10 milyar Dünya benzeri gezegen olabileceğini gösteriyor ve bunlardan birinin tıpkı bizimki gibi bir güneşi var  Dünyaya Benzeyen Gezegenler Var mı? Dünya Dışında Yaşam Var mı?

Dünya dışı yaşam artık sadece hayal gücümüzün bir ürünü değil. Kepler uzay teleskopunu kullanan K2 misyonu, üzerlerinde sıvı yüzey suyu bulunan Dünya benzeri yeni gezegenler bulduklarına inanıyor.

K2 misyonu, güneş sistemimizin dışında en az 3.800 olası dünya dışı gezegenin kanıtını buldu. Tahminler, 2025 yılına kadar, yakındaki her yıldız için onaylanmış gezegenlerin %50 ila %100’üne sahip olabileceğimizi gösteriyor. Herkes 2050’ye kadar yaşarsa, bu sayı yalnızca galaksimizdeki 400 milyar dünya benzeri dünyayı gölgede bırakabilir. Bu, evrende yıldızlardan daha fazla dünya benzeri gezegen bulabileceğimiz anlamına gelir. Dünyaya Benzeyen Gezegenler Var mı? Dünya Dışında Yaşam Var mı?

Oksijen tüm gezegenlerde bulunur, ancak oksijenin kısmi basıncı her zaman aynı değildir.

Bu soruyu cevaplamanın en iyi yolu oksijenin kısmi basıncını tanımlamaktır. DÜNYA BENZERİ GEZEGENLER’e göre bu: “Bir gazın kısmi basıncı (formül_1) BP = formül_2Pm + formül_3 ile belirlenebilir.)”

Dünya benzeri gezegenler
Dünya benzeri gezegenler

Güneş sistemimizdeki 9 gezegenden hepsinde oksijen var

Cıva, neredeyse saf moleküler oksijenden oluşan solunabilir bir atmosfere sahiptir; Venüs, neredeyse tamamen CO 2 ve hava yaklaşık %21 moleküler oksijenden oluşan bir atmosfere sahiptir. Atmosfer basıncının Dünya’nın yüzey basıncının %0,4’ünün hemen altında olduğu Mars’ta bile, Dünya’nın yüzey basıncında çok küçük bir % farkla sonuçlanan bir miktar moleküler oksijen olduğundan, hala bir miktar oksidasyon meydana gelmektedir.

Güneş sistemimizdeki çoğu gezegende dünya da dahil olmak üzere oksijen bulunur. Bazı gezegenlerde yalnızca eser miktarda oksijen bulunur, ancak bir gezegenin moleküller içerdiği ve yaşamın doğru atmosfere sahip olmadığı bilinmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.