Dini Bilgi!
Manevi Platform

Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapmanız Gereken 13 Şey

0

Yalnızlık yaygın bir duygudur

Ancak daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için atabileceğimiz bazı adımlar vardır. Müzik dinlemek, bir arkadaşınızı aramak, dışarıda yürüyüşe çıkmak ve diğer aktiviteler yalnızlık duygunuzu azaltabilir. Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapmanız Gereken 13 Şey

Yalnızlık içimizde dolaşıyor ve bu oldukça büyük bir sorun gibi görünüyor

Psikolojik sıkıntı ve yalnızlıktan önce bile COVID-19 salgını sırasında bir Ocak 2020 anketi Her beş Amerikalıdan üçünden fazlasının kendini yalnız hissettiğini bildirdi.

Uzun süreli yalnızlık sizi duygusal olarak tüketebilir ve hayatı kasvetli ve anlamsız hale getirebilir. Ayrıca ağrı ve sızılar, uyku sorunları ve zayıflamış bir bağışıklık tepkisi gibi fiziksel semptomlara da yol açabilir.

Yalnızlığın sosyal izolasyonla aynı şey olmadığını unutmayın. Yalnız hissetmeden yalnız kalabilirsiniz. Ayrıca başkalarının yanındayken bile yalnız hissedebilirsiniz. Yalnızlık, yalnız olduğunuzda sıkıntılı hissettiğinizde olur, sosyal izolasyon ise diğer insanlarla düzenli etkileşimlerin olmamasıdır.

Yalnızlık duygularından kaçmanın imkansız olduğu durumlarda, bu 13 ipucu onları yönlendirmenize ve sizi yıpratmalarına yardımcı olabilir.

Yalnız olmanın ne anlama geldiğine farklı bir ışık tutmak, yalnızlık hislerinde gezinmeyi kolaylaştırabilir.

Yalnızlık , sosyal etkileşim ve insani bağlantı ihtiyaçlarınız karşılanmadığında ortaya çıkar. Farklı insanların farklı etkileşim ihtiyaçları vardır, bu nedenle bu herkes için aynı noktada gerçekleşmez. Örneğin:

 • Çoğu geceyi arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle geçiriyorsanız, haftada yalnızca bir etkileşimle yalnız hissedebilirsiniz.
 • Yalnız olmayı tercih ediyorsanız, her hafta bir arkadaşınızı görerek tamamen tatmin olmuş hissedebilirsiniz.
 • Boş bir eve döndüğünüzde, çok sayıda güçlü arkadaşlığınız olsa bile, kendinizi yalnız hissedebilirsiniz.
 • Yaşadığınız bir partnerle bağlantı kurmakta zorlanıyorsanız, sık sık birlikte olsanız bile yalnız hissedebilirsiniz.

Çoğu insan gelişmek için yakın ilişkilere ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, araştırmalar , bir miktar yalnızlığın – ya da tek başına kaliteli zamanın – de önemli olduğunu ileri sürüyor. Yalnızlık, kendini keşfetme , yaratıcı düşünce ve kendini yansıtma için fırsatlar yaratır.

Tek başına zaman, kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabilecek daha fazla dikkatin kapısını açabilir.

Bir dahaki sefere yalnızlık yüzeye çıkmaya başladığında, geldiği gibi kabul edin. Belki bir müzik açıp unutulmuş bir eskiz defteri alır, eski defterleri karıştırır ve şiir sevginizi yeniden keşfedersiniz ya da sadece oturup duygularınızla ve kişisel hedeflerinizle uyum içinde olursunuz.

Ne yapmayı seçerseniz seçin, yalnız zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını bulmak, yalnızlığa eğilmenize ve bunu kendi yararınıza kullanmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapmanız Gereken 13 Şey

yalnızlık ve stres
yalnızlık ve stres

 

Şükran alıştırması yapın

Kendinizi yalnız hissettiğinizde hayatınızdaki olumlu şeyleri fark etmek zor gelebilir, ancak her gün şükran pratiği yapmak için birkaç dakika ayırmanız daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Minnettarlığı uygulamak, bir arkadaşınızla konuşmak veya lezzetli bir yemek yemek gibi son zamanlarda keyif aldığınız küçük bir şeyi düşünmek kadar basit olabilir. Ayrıca şunları da deneyebilirsiniz:

 • minnettar olduğun birkaç şey yaz
 • gününüzden birkaç olumlu anı hatırlayın
 • Birine minnettar hissediyorsan, ona bundan bahset
 • geçmişten gelen mutlu bir deneyimi zihninizde yeniden yaşayın

2019 çalışması Günlük şükran yazma egzersizine katılmanın yaşlı yetişkinler arasında yalnızlığı azalttığını ve sağlığı iyileştirdiğini buldu.

Evinizi sesle doldurun

Müzik ve diğer seslerin yalnızlığı azalttığı kesin olarak kanıtlanmamıştır, ancak yine de onu geri itmeye yardımcı olabilirler.

Ses, ortamınızdaki alanı ve düşünceleri doldurmaya yardımcı olabilir, bu da onu daha az bunaltıcı hissettirebilir. Örneğin:

 • Müzik ruh halinizi yükseltebilir , buna göre araştırma, sesli kitaplar dikkati dağıtabilir ve geçici bir kaçış sağlayabilir.
 • Podcast‘ler ve konuşma radyosu bilgi verir ve eğlendirir ve sohbet ortamları da bir bağlantı duygusu yaratmaya yardımcı olabilir.
 • En sevdiğiniz dizi veya film, oturup baştan sona izlemeseniz bile, sessizliği rahatlatıcı bir şekilde kırmanıza yardımcı olabilir.
 • Kuşları ve yoldan geçenleri duymak için bir pencere açmak, daha geniş dünyaya daha bağlı hissetmenize yardımcı olabilir.

Bir arkadaşınızı arayın

Tüm arkadaşlarınızı veya ailenizi düzenli olarak görmeseniz bile, yakınlığınızı koruyabilirsiniz. 2021’den itibaren araştırma Sanal etkileşimlerin, özellikle çok sayıda insanla bağlantı kurduğunuzda, başkalarıyla yüz yüze görüşemiyorsanız, yalnızlığı azaltmaya ve zihinsel sağlığa fayda sağlamaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapmanız Gereken 13 Şey

Bazen hızlı bir metin, bağlantı kurmanın en kolay yolu gibi görünebilir, ancak başka biriyle konuşmanın gücünü hafife almayın. 2021 çalışması 10 dakikalık normal bir telefon görüşmesinin bile yalnızlığı hafifletmeye yardımcı olabileceğini keşfetti.

Etkileşimlerinizden en iyi şekilde yararlanın

Sadece başkalarıyla vakit geçirmek yalnızlığı her zaman rahatlatmaz. 2021 çalışması aşırı kalabalık bölgelerde olmanın aslında yalnızlık duygularını artırdığını buldular.

Etkileşimlerinizin kalitesi genellikle sayıdan daha önemlidir. Bu nedenle, sıradan tanıdıklardan oluşan kalabalık bir grup içinde yalnız hissedebilir, ancak en yakın arkadaşınızla sakin bir akşam geçirebilirsiniz.

Başkalarıyla nasıl zaman geçirdiğiniz de büyük bir fark yaratabilir. Bazen, sadece bir şirkete ihtiyacınız olabilir ve bir arkadaşınızla bir film izlerken veya çalışırken veya sosyal medyada gezinirken alanı paylaşırken kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Daha derin bir düzeyde bağlantı kurma ihtiyacı hissettiğinizde, etkileşimlerinizi daha anlamlı hale getirmenin yollarını bulmaya çalışın:

 • Duyguları ve kişisel deneyimleri paylaşın.
 • Sorular sorun ve sevdiklerinizin söyleyeceklerini gerçekten dinleyin .
 • Önemli olan şeyler hakkında konuşun – iş, yaratıcı projeler, ortak çıkarlar.

Güncel olaylar hakkında konuşmaktan tamamen kaçınmak zordur ve dünyada neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Yine de, tamamen üzücü haberler üzerinde durmak yerine, konuşmalarınızı ikinize de neşe getiren şeyler etrafında odaklamak yardımcı olabilir.

Dışarı çık

Ortam değişikliği dikkatinizi dağıtabilir ve yalnızlığın acısını dindirebilir. Evden çıkmak sizi başkalarının yoluna koyabilir ve size dünyada yalnız olmadığınızı hatırlatabilir.

Doğada geçirilen zaman, duygusal sıkıntıyı hafifletmeye ve genel sağlığınızı artırmaya da yardımcı olabilir.

Denemek için birkaç fikir:

 • En sevdiğiniz parkı ziyaret edin. Farklı kuşları tanımlamaya çalışın – son araştırmalara göre hem kuşların hem de kuş ötüşlerinin sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olabilir .
 • Mahallenizde bir yürüyüşe çıkın . Hiç gitmediğiniz sokakları keşfedin ve yolunuz kesiştiğinde komşularınıza selam verin.
 • Arkadaşlarınızla bir çöpçü avı planlayın.
 • Mümkünse yerel işletmeleri ziyaret edin ve destekleyin.

Yürüyerek (veya bisikletle) dışarı çıkmak da sizi yorabilir ve iyi bir uyku uyumanızı sağlayabilir.

2020’den bir araştırma incelemesi , yalnızlığın daha kötü uyku kalitesi ve uykusuzlukla bağlantılı olabileceğini öne sürüyor, ancak etkileri burada bitmiyor. Kötü uyumak gündüz işleyişini etkileyebilir ve bu da izolasyon duygunuzu artırabilir. Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapmanız Gereken 13 Şey

Duyguların hakkında konuş

Duygular yüzeyin altında toplanma ve kabul edilmediğinde yoğunlaşma eğilimindedir . Bununla birlikte, duygularınızı yüksek sesle ifade etmek, onların sıkıntıya neden olma güçlerini azaltabilir.

Sevdiğiniz birine yalnız hissettiğinizi söylemek , yalnızlığın pençesini gevşetmeye yardımcı olan önemli duygusal destek almayı kolaylaştırabilir .

Zor duygular hakkında konuşmak, sevdiklerinizi, mücadele edebilecekleri herhangi bir duyguyu paylaşma konusunda güçlendirmeye yardımcı olabilir ve birlikte başa çıkma stratejilerini keşfetmeyi mümkün kılar .

Acı verici veya istenmeyen duyguları başkalarıyla paylaşmak, özellikle duygularınız hakkında konuşmaya alışkın değilseniz, zor gelebilir. Kendinizi buna uygun hissetmiyorsanız, günlük tutmak, araştırmaların gösterdiği gibi, esenliği artırabilecek duyguları özel olarak ifade etmenin ve sıralamanın başka bir yolunu sunar.

Yaratıcı yönünüzü ortaya çıkarın

Sanat, müzik ve yazı yazmak gibi yaratıcı uğraşlar zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir . Bu aktiviteler size neşe getiriyorsa ve daha bağlı hissetmenize yardımcı oluyorsa, yalnızlık duygularının azalmasına da yardımcı olabilir.

Yaratılış ayrıca size bir tatmin ve tatmin duygusu, hakim bir yalnızlık ve üzüntü ruh haline meydan okuyabilecek duygular bırakabilir.

Akışınızı bulun

Yaratıcılığın bir başka önemli faydası da bir akış durumuna ulaşmaktır. Akış, genellikle “bölgede” olma duygusu olarak, tutkulu olduğunuz bir etkinlikle kendinize meydan okuduğunuz her an gerçekleşebilir.

Akışınızı bulmak, dikkat dağıtıcı hislerin ve duyguların (yalnızlık gibi) geçici olarak kaybolduğu ve sanatınıza, müziğinize veya başka herhangi bir şeye tam olarak odaklanmanıza izin veren bir noktaya ulaşmak anlamına gelir. Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapmanız Gereken 13 Şey

2020 çalışması Çin’deki COVID-19 karantinaları sırasında akışa ulaştığını bildiren katılımcıların aynı zamanda daha olumlu duygular ve daha az yalnızlık yaşadıklarını buldu.

Yeni bir tuval veya boş bir sayfa yalnızlığı tamamen silmeyebilir veya geri gelmesini engelleyemese de sanat, kalıcı ve hareketli bir şey yaratmak için duygularınızı kullanabileceğiniz başka bir odak alanı sunar.

Hayvanlarla vakit geçirin

Hayvanlar konuşamayabilir (tabii ki sesli bir kuşunuz yoksa), ancak aynı şekilde arkadaşlık sağlarlar. İnternetteki binlerce evcil hayvan videosunun onayladığı gibi , başka bir canlı varlığın varlığı sizi rahatlatabilir ve onların tuhaflıkları moralinizi yükseltmeye ve stresi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Araştırma ayrıca evcil hayvan sahipliğinin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı iyileştirebileceğini öne sürüyor. Başka bir bonus olarak, bir köpeğe sahip olmak size düzenli olarak dışarı çıkmanız için bir neden verir.

Kendi evcil hayvanınız yoksa, yerel barınaklarda gönüllü fırsatlara bakmayı düşünün. Bunun ikili bir faydası olabilir, çünkü Araştırma gönüllü olarak vakit geçirmenin yalnızlığı azaltabileceğini göstermektedir.

Hızlı bir düzeltme için

Köpekleri seviyorsanız ama sahip olamıyorsanız, yerel köpek parkınızı ziyaret etmeyi düşünün. Biri neden orada olduğunu sorarsa, sadece köpekleri sevdiğini ama kendi köpeğin olmadığını açıkla. Oradaki herkesin zaten bir köpek aşığı olması muhtemeldir, bu yüzden anlamaları muhtemeldir (ve hatta belki de köpeğinize bir top atmanıza izin verir).

Sosyal medyaya bir mola verin

Sosyal medya, genellikle sevdiklerinizle bağlantı kurmanın çekici bir yolu gibi görünse de, bazen yalnızlık duygularını artırabilir .

Sevilen birinin mutlu, kaygısız gönderisi, sizin onları özlediğiniz kadar sizi özlemedikleri izlenimini verebilir. Yalnız olduğunuzda, başkalarının romantik partnerlerle veya aile üyeleriyle vakit geçirdiğini görmek de canınızı yakabilir.

Tabii ki, sosyal medya hiçbir zaman resmin tamamını göstermez, bu yüzden sevdiklerinizin ne hissettiğini sormadan gerçekten bilemezsiniz. Ayrıca, bu gönderilerden bazılarının, bir başkasının yalnızlığa karşı yaklaşımı olarak hizmet edebileceğini de dikkate almaya değer.

Araştırma ayrıca kendinizi sosyal medyadaki başkalarıyla karşılaştırmanın artan yalnızlıkla bağlantılı olabileceğini öne sürüyor.

Kısacası, bu uygulamaları kapatmak ve bunun yerine bir telefon görüşmesi veya metin ile bağlanmak asla zarar vermez.

umursadığın bir şey yap

Yalnızlık, genellikle zevk aldığınız şeyler de dahil olmak üzere, başka bir şey hakkında düşünmenin zor olduğu bir noktaya kadar düşüncelerinizi meşgul edebilir.

Yine de sevdiğiniz hobiler, sevdiklerinizi tekrar görene kadar zamanı doldurabilir. Zevk aldığınız veya sizin için anlamlı olan şeyleri yapmak – yogadan video oyunlarına ve yemek pişirmeye kadar – aynı zamanda sizi topraklayabilir ve iç huzuru bulmanıza yardımcı olabilir.

Hobilerin ve rahatlatıcı aktivitelerin ruh sağlığına da faydası olduğunu unutmayın. Araştırma genel refahta önemli bir rol oynar.

Kendinize bunun kalıcı olmadığını hatırlatın

Ne kadar bunaltıcı olursa olsun, yalnızlık sonsuza kadar sürmeyecek. Bu gerçeği kabul etmek bazen biraz rahatlama sağlayabilir. Şunu da bilin ki duygu yaygın yani bu şekilde hissetmekte yalnız değilsin.

Bazen biraz zaman ve çaba gerektirebilir, ancak mevcut bağlantılara ulaşmak ve bunları güçlendirmek veya yenilerini oluşturmak her zaman mümkündür .

Yardım için ulaşın

Yalnızlık sizi moralsiz ve umutsuz hissettiriyorsa, bir kriz anını atlatmak için sizi dinleyen bir kulağa veya ekstra desteğe ihtiyacınız olabilir.

Eğitimli bir danışmandan ücretsiz, gizli destek almak için 988 Suicide & Crisis Lifeline’ı arayabilir veya Crisis Text Line’a 7/24 mesaj gönderebilirsiniz. Aklınızdan ne geçiyorsa dinleyecekler ve biraz rahatlama bulmak için stratejiler keşfetmenize yardımcı olacaklar.

Yalnızlık dalgaları kafanıza çarptığında, onlardan kurtulmak için yapabileceğiniz çok şey var. Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapmanız Gereken 13 Şey

Yalnızlık düzelmiyor gibi görünüyorsa ve kendinizi daha sık mutsuz hissediyorsanız , bir terapistle konuşmak yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.