Dini Bilgi!
Manevi Platform

Sadece Lafta Mı Müslümanız?

0

Elhadulillah Demekle Müslüman Olunur mu?

Her gün farklı geçmişlere sahip her türden insanla karşılaşıyorsunuz. İster kültürel ister dini olsun. Birçok kez tanımadığınız yüzler ve mekanlarla karşılaşıyorsunuz. Sadece Lafta Mı Müslümanız

Bununla birlikte, o belirli yere veya kişiye getirdiğiniz herhangi bir değişiklik var mı? Yoksa sadece omuz silkip “kimin umrunda” tavrıyla devam mı ediyorsunuz?

Müslüman sadece bir isim etiketi değildir; aslında insanın omuzlarında taşıdığı muazzam bir sorumluluktur. Peygamber (s.a.v) ‘ in yolu bu mudur ? Milleti ve gelecek nesiller için, her birey kendisi için, bireyci bir toplum için istediği bu mu?

İnanç ve Aktivizm Arasında Bir İlişki Var mı?

Bunun tam tersi olduğu açıktır. Bugün milletin başına bela olan birçok olumsuz duygu var. Empati kaybı gibi ve diğerleri kıskançlık, gurur ve diğer insanlara karşı çok yargılayıcı olma gibi.

İnsanlar zamanla empati özelliğini kaybetmiş ve kaybetmektedir. Empati, birine tepeden bakmanız veya onun için üzülmeniz anlamına gelmez.

Empati, kendinizi o kişinin yerine koymak ve onun neler yaşadığını hissetmektir. Bugünlerde pek çok insan kendi savaşlarıyla savaşıyor. Dünya daha iyi bir yer olabilir. Birinin ilk adımı atması gerekiyor. Neden sen olmayasın?

Bir Müslüman olarak, çevrenizde iyi bir değişiklik yaratmak sizin görevinizdir. İster iş arkadaşınıza gülümseyin, ister markette birisi için kapıyı tutun. Büyük görgü kuralları sergilemesi gereken bizleriz.

“Sizden, iyiliği (İslam’ı) davet eden, ma’roof’u (yani Tevhid’i ve İslam’ın emrettiği her şeyi) emreden ve münker’i (şirk ve küfrü ve İslam’ın yasakladığı her şey). İşte kurtuluşa erenler onlardır.”    (Al-i İmran 3:104)

 

Evvela Kendinden Başla

Değişime Kendinden Başla
Değişime Kendinden Başla

 

Bu sorumluluk kendinizde başlar. Her şeyden önce aile üyelerinizle olan davranışlarınızı düzeltin. Sonra sosyal çevre, içine aldığı herkesle daha da genişler. Söylemesi yapmaktan daha kolay. Çok özveri ve sabır gerektirir.

Aynı zamanda, bu tür eylemlerde bulunmanın ödülü büyüktür. İşinizde ısrarcı olmalısınız. Küçük başlayın ama ısrarcı olun, çünkü Allah (cc) düzenli olarak yapılan küçük işleri sever. Sadece Lafta Mı Müslümanız

Aişe’nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu :

“Ey insanlar, elinizden geldiğince iyilik yapın, çünkü Allah, siz yoruluncaya kadar (ödül vermekten) yorulmaz. Ve Allah’a en sevimli amel, insanın az da olsa sebat etmesidir. Muhammed’in ailesi (Allah’ın barış ve nimetleri onun üzerine olsun) bir şey yapmaya başlasa, ısrar ederdi.”  (Buhari, 43; Müslim, 782).

Günümüzde insanları etkileyen bir diğer karışıklık da, başkalarını çok acele yargılamalarıdır. Bireylerin etiketleme ve dedikodu yapma sorunu yoktur. Birinin bir başkasını eleştirmesi çok kolay.

Bu icatlara da bakabilirsiniz!

Bir kez olsun insan dursun ve bu tür şikayetleri dile getirdiği için çekeceği cezayı düşünsün. Ayrıca kişinin çevreye yaydığı rahatsızlık ve olumsuzlukları da düşünün. İnsanlar bir toplantıya girer ve diğerlerini görünüşlerine göre değerlendirir, sadece bu değil, aynı zamanda sosyal standartlar da yarattık!

Peygamber (s.a.v.) fakir ve zenginlerle aynı yerde aynı anda yemek yiyen biriydi. Allah (cc) diyor ki ,

“Kibirle insanlardan yüzünü çevirme ve yeryüzünde küstahça yürüme. Doğrusu Allah, kendini beğenmiş, övünen hiçbir kimseyi sevmez.” (31:18)

Asla Gurur Yapma

Müslüman Gurur Yapmaz
Müslüman Gurur Yapmaz

 

Gurur da insanları bölmek için önemli bir nedendir. Gurur aslında şeytanın bir özelliğidir. Çünkü Adem çamurdan yaratıldığı için Şeytan’ın Adem’e secde etmesine izin vermemiş olan gururdur.

Kendini diğerlerinden daha iyi düşünen kişi, yolunu göremeyecek kadar başını kaldırmamalı ve sonunda tökezlememeli veya daha da kötü düşmemelidir. İyi görünmenin veya bu hayatın zevklerinin tadını çıkarmanın yanlış bir tarafı yok.

Eğer Allah (cc) sana zenginlik verdiyse, o zaman her şekilde ondan faydalanabilirsin. Aynı zamanda bu hediyenin Allah (cc)’dan olduğunu kabul etmelisiniz ve bu güvence sizi alçakgönüllü yapmalıdır. Sadece Lafta Mı Müslümanız

Abdullah ibn Mes’ud’dan rivayet edildiğine göre Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:

“Kalbinde zerre kadar kibir bulunan kimse Cennete giremez.” Bir adam: “Ya Rasûlallah, bir adam elbisesinin ve ayakkabısının güzel görünmesini isterse ne olur?” dedi. “Allah güzeldir, güzeli sever” dedi. Kibir, hakikati reddetmek ve insanları küçük görmektir.”  (Müslüman)

Kıskançlık Yok

Kıskançlık çok ciddi bir hastalıktır. Bir hastalık olmasının nedeni, uygun şekilde ilgilenilmezse, yıkıcı sonuçlara yol açmasıdır. Şöyle düşünün, hayatın birçok zevki vardır ve insan bunların hepsine sahip olamaz. Allah (cc) kulları için dilediğini seçer. En iyi arkadaşının sahip olduğu bir şeyi almadıysan, memnun ol.

Elindekiyle yetinen kişiden Allah (cc) razı olur. Şeytanın size fısıldamasına ve o kıskançlık kapısını açmasına izin verdiğinizde, her zaman daha fazlasını isteme arzusuyla boğulacaksınız. Kim Allah (cc)’ın kendisine verdiğine razı olursa, Allah (c.c) şükreden kuluna çok daha fazlasını verir.

Zübeyr ibnu’l-Awaam’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:

 “Sizden önceki milletlerin hastalığı, kıskançlık ve kin geldi. Bu ‘tıraş makinesi’ (yıkıcı); Saçı tıraş eder demiyorum, imanı traş eder (yok eder) demiyorum. Canım elinde olan Allah’a yemin ederim ki, iman edinceye kadar cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Aranızdaki sevgiyi güçlendirecek şeyleri size haber vereyim mi? Aranızda selamı yayın.” (cami al tirmidhi).

Pratik, pratik ve pratik, mükemmelliği yapan şeydir. Her seferinde bir görevle başlayın ve daha iyi bir insan olacaksınız. En azından elde edeceğiniz şey, çok önemli olan duygusal istikrarı onaylamanızdır.

Çünkü bir insanı bir fark yaratmak için harekete geçiren duygulardır. Ve bir kez bu duygusal istikrarı kazandığınızda, bir dalgalanma etkisi yaratacak, o zaman tahmin edin, dünyayı yaşamak için daha iyi bir yer haline getiriyorsunuz. Sadece Lafta Mı Müslümanız

“Sizden, iyiliği (İslam’ı) davet eden, ma’roof’u (yani Tevhid’i ve İslam’ın emrettiği her şeyi) emreden ve münker’i (şirk ve küfrü ve İslam’ın yasakladığı her şey). Ve başarılı olanlar da onlardır.” (Al-i İmran 3:104)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.